Województwo Podkarpackie
 
– Jest najdalej wysuniętym na południe województwem w Polsce. Województwo to zajmuje powierzchnię prawie 18 tys. km2 (11 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (2,13 mln ) zajmuje 9 miejsce. Siedzibą władz województwa jest Rzeszów. To tyle jeśli chodzi o dane statystyczne.  A skąd wzięła się nazwa województwa? Otóż  obszar woj. podkarpackiego  obejmuje  m.in środkową część Podkarpacia – czyli jak podaje Wikipedia – stanowi pas oddzielający Karpaty od Wyżyny Małopolskiej i Wyżyn Ukraińsko-Mołdawskich. Najwyższym punktem jest wierzchołek Tarnicy – 1346 m n.p.m. – położony w polskich Bieszczadach.
Na jego terenie zlokalizowane są dwa parki narodowe.:
  • Bieszczadzki  Park Narodowy
  • część Magurskiego Parku Narodowego
oraz 10 parków krajobrazowych np.:
  • Park Krajobrazowy Doliny Sanu
  • Park Krajobrazowy Gór Słonnych
  • Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego
Rejon podkarpacki zdecydowanie warto odwiedzać. To doskonały wybór dla tych, którzy pragną uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Podkarpacie  to miejsce w Europie, gdzie na niewielkim terenie skupione są prawdziwe perełki drewnianej architektury. Sześć obiektów z nich wpisanych jest  na listę Unesco np.
  • drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy w Radrużu
  • drewniana greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu
  • gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie
Oprócz ciekawych zabytków architektonicznych, na Podkarpaciu znajduje się wiele innych atrakcji np. Bieszczady, które od lat przyciągają turystów z całej Polski. Czyste powietrze, dzika przyroda oraz niepowtarzalny klimat tworzą doskonałe warunki do wypoczynku. Dla osób, których pasją jest rower, przygotowano ok. 3 tys. kilometrów szlaków rowerowych z których ponad 450 km to słynny szlak GreenVelo.
Na końcu opisu umieściłem link do portalu poświęconego atrakcjom woj. podkarpackiego. Podobnych stron jest wiele w internecie.   Poniżej znajdziecie Państwo link do zakładki, zawierającej moje propozycje wycieczek krajoznawczych, do których odbycia gorąco zachęcam.
Aby przejść do zakładki, zawierającej   propozycje wycieczek rowerowych, pieszych i samochodowych  po województwie podkarpackim, należy kliknąć na poniższy obrazek:

 

 Źródło tekstu:

https://podkarpackie.eu/turystyka_kategorie/odkryj-podkarpackie/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie

Źródło grafiki (grafika woj. podkarpackiego):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie#/media/Plik:Podkarpackie_in_Poland_(+rivers).svg

Autor grafiki:

By TUBS – Praca własnaTa ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator.Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist.Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:  Poland2 location map.svg (przez NordNordWest)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17535444

Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.