Województwo Mazowieckie – największe pod względem powierzchni i ludności województwo w Polsce, znajdujące się w środkowej i wschodniej części naszego kraju. Obejmuje obszar ponad 35 tys. km2, a zamieszkuje je około 5,32 mln mieszkańców. Stolicą województwa jest Warszawa.  W większości województwo położone jest na obszarze Niżu Środkowoeuropejskiego (tj. pasa nizin o długości ok. 1500 km, posiadającego kształt klina o szerokości  od 150 km na zachodzie do 350 km na wschodzie)Województwo mazowieckie często określane jest jako Mazowsze, jednak nie jest w nim w całości. Wschodnia część województwa to region podlaski, natomiast południowa część to ziemia sandomierska, będąca częścią Małopolski. Natomiast część historycznego Mazowsza leży poza obecnym terytorium województwa mazowieckiego.    Ukształtowanie terenu jest nizinne. Jak możemy przeczytać w Wikipedii, około 30% powierzchni  woj. jest to obszar chroniony przyrodniczo.
Na jego terenie znajdują się m.in.:
Kampinoski Park Narodowy oraz 9 parków krajobrazowych, z których znamy np.:
  • Nadbużański Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”
Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia: np. pałace, zamki i dwory. Nie będę przedstawiam wszystkich atrakcji, bo to nie możliwe, ale wspomnę tylko, że część z nich znajduje się w niewielkiej odległości  np. od Warszawy np.
  • zamek w Czersku
  • zespół pałacowo-parkowy Łazienki Królewskie
  • zespół pałacowy w Wilanowie
lub blisko Siedlec:
  • ruiny zamku w Liwie
  • pałac w Sterdyni
  • czy znany nam zespół budowli drewnianych w Suchej
Na końcu opisu umieściłem link do portalu poświęconego atrakcjom woj. mazowieckiego. Zresztą podobnych stron jest wiele w internecie. Można znaleźć tam mnóstwo ciekawych informacji.  Poniżej znajdziecie Państwo link do zakładki, zawierającej moje propozycje wycieczek krajoznawczych, do których odbycia gorąco zachęcam.
Aby przejść do zakładki, zawierającej   propozycje wycieczek rowerowych, pieszych i samochodowych  po województwie mazowieckim, należy kliknąć na poniższy obrazek:

 

 Źródło tekstu:
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie

Źródło grafiki (grafika woj. mazowieckiego):
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie#/media/File:Masovian_in_Poland_(%2Brivers).svg

Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.